Su Jok

 Su Jok je Jihokorejskou reflexní metodou používající mikrosystémy na ruce (Su) a noze (Jok) k řízení bioenergetických procesů v lidském těle. Tuto metodu rozšířil po světě  v roce 1984 korejský lékař, profesor Park Jae Woo. Tato terapie umožňuje sebeuzdravení i zmírnění bolestí. Je mimořádně vhodná i při předlékařské pomoci a to pro kohokoliv. Pochopíte-li jednou princip této jednoduché a velice efektivní metody můžeme kdekoli pomoct sami sobě i ostatním, citlivými body můžeme součastně diagnostikovat i léčit.

 Než začneme tuto metodu používat je třeba si vyvětlit  podobnost lidského těla s rukou a nohou. Tělo přední a zadní stranu a pět vystupujících částí (přední stranu a zadní stranu,hlavu a končetiny), ruka má dlaň a hřbet, palec a čtyři prsty. Noha je na tom obdobně má nárt a šlapku, palec a čtyři prsty. Na dlani je palec postaven stranou od ostatních prstů a na těle hlava směřuje na jednu stranu, končetiny na druhou. Na noze ze zase oproti ostatním prstům palec větší. Paže i nohy mají tři články a stejný počet kloubů, prsty jsou na tom obdobně. 

 Zhrneme-li to tak na palec jak u nohy tak u ruky se nám promítá hlava, na ukazováček a malíček  se nám promítají ruce a na prostředníček a prsteníček nohy. Oblast dlaně a plosky je blastí břicha, nárt a hřbet na noze jsou reflexní zónou zad.